Svetový deň Pohybom ku zdraviu
14.05.2013 10:1810.5.2013 – Svetový deň „Pohybom ku zdraviu“
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa na Svetovom zdravotníckom zhromaždení v máji 2002 rozhodla iniciovať a zaradiť do svojho kalendára nový svetový deň pod názvom - Pohybom ku zdraviu a navrhla, aby sa týmto dňom stal 10 máj.
Cieľom tohto dňa je podporiť zvýšenie pohybovej aktivity a tiež poukázať na pozitívne účinky pohybu na ľudský organizmus.
Dostatočná pohybová aktivita je jedna z najjednoduchších ciest k zlepšeniu a udržiavaniu vlastného zdravia, je silným pozitívnym prostriedkom proti vzniku a rozvoju chronických neinfekčných chorôb, akými sú srdcovocievne choroby, vysoký krvný tlak, cukrovka, obezita, osteoporóza a iné a to od útleho detstva až po starobu. Zvyšuje pocit sebaistoty, dôvery vo vlastné sily a schopnosť niečo dosiahnuť.
Prečo je pre nás pohyb taký dôležitý ?
- zlepšuje činnosť srdca,
- pozitívne ovplyvňuje TK,
- udržuje chrbticu a kĺby vo funkčnej zdatnosti, posilňuje svalstvo
- uvoľňuje nervové napätie a má vplyv na duševnú sviežosť, zmenší depresie, pomáha vyrovnať sa so stresom.
- pozitívne ovplyvňuje hladinu cholesterolu a cukru
- pomáha pri liečbe obezity
- posilňuje imunitný systém,
- fyzická aktivita môže predĺžiť mladosť a oddiali starobu, udrží človeka sviežeho, ohybného, mobilného i práceschopného až do staroby.
Pravidelná pohybová aktivita je nenahraditeľným liekom. Pohyb by pre každého z nás mal byť dennou samozrejmosťou, pretože pre naše telo predstavuje rovnako dôležitú nevyhnutnosť ako strava alebo spánok.
Základom však ostáva vôľa sa do toho pustiť a potom vôľa vydržať.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva
Margita Illyésová
———
Späť