PRÍRODA A ARCHITEKTÚRA

            Brdárka /555 m.n.m./ leží na južnom úbočí hory Radzim /991 m.n.m./. Táto hora je pozoruhodnou krajinotvornou a dôstojnou dominantou okolia. Vrch je tvorený vápencami a poskytuje živnú pôdu pre vzácnu endemitickú rastlinu - Jazyčník sivý. Brdárka spočíva akoby v slnkom zaliatom náručí okolitých vŕškov a jej malebnosť dotvárajú šíre lúky i sady ovocných stromov,  ktoré ju obklopujú. V dedine i v okolí vyvierajú bohaté pramene kvalitnej pitnej vody. Krajina je prívetivá, porastená prevažne listnatými stromami, každé ročné obdobie ju odeje do pestrých farieb.

            V dedine sa zachovali mnohé domy zo začiatku 20. storočia, niektoré sú už moderne upravené. Ako stavebný materiál sa používali tehly z nepálenej hliny.

            Evanjelický a.v. renesančno-barokový kostol bol postavený v roku 1696 na mieste pôvodného dreveného kostola. V roku 1786 bol prestavaný. Veža pochádza z roku 1850 a vnútorné zariadenie kostola z 18. a 19. stor.  V kostole sa nachádza vzácny historický organ od majstra Wallachyho. Veľmi pozoruhodná je veža postavená v štýle ľudového baroka, krytá cibuľovitou šindľovou strechou, ktorá obsahuje špecifické architektonické kvality.Kostol je zapísaný aj na zozname kultúrnych pamiatok SR.

 

ZAUJÍMAVOSTI V OKOLÍ

            Brdárka leží v Stolických vrchoch Slovenského rudohoria, severozápadne od Slovenského krasu. Tento kraj priam láka milovníkov pešej turistiky i cykloturistiky spoznať jeho krásy - Zádielskú tiesňavu s pozoruhodnými krasovými útvarmi a osobitou flórou, Silickú a Muránsku planinu. Navštíviť možno aj neďaleký Slovenský raj a okúpať sa v Dobšinskej Maši. Oblasť horného Gemera je typická zaujímavými jaskyňami - Domica, Dobšinská ľadová, Gombasecká, Ochtinská aragonitová. Ich vzdialenosť z Brdárky je od 20 do 35 km.

            Obdivovateľov kultúrnych pamiatok určite zaujmú cenné stredoveké fresky v gotických kostoloch v Koceľovciach, Ochtinej, Štítniku. Moc a slávu šľachticov nám pripomínajú hrady - Krásna Hôrka, vodný hrad v Štítniku a kaštieľ v Betliari.

            Udržiavaním ľudových remesiel a tradícií, ľudovou architektúrou a folklórnymi slávnosťami je vychýrená obec Rejdová, vzdialená pešou trasou od Brdárky 5 km.

 

     Brdárka a jej okolie môže, vzhľadom na prívetivú a nevhodnými zásahmi  civilizácie pomerne nenarušenú krajinu, poskytnúť návštevníkom dobré podmienky na oddych a relaxáciu. Niektorí obyvatelia ponúkajú ubytovanie v tradičných vidieckych domoch, alebo možnosť stanovať. V okolí je možné zbierať lesné plody a liečivé byliny.

Každoročne v auguste sa v tu konalo podujatie “Leto v Brdárke” zamerané na skrášľovanie obce a “Folklórny večer”s ľudovou zábavou. Podujatia sa opakovali 13 rokov. Ich konanie sa obmedzilo až úplne zaniklo pre nedostatok financií ale aj nedostatok pracovných síl potrebných na organizovanie týchto podujatí.